Tarayici tercihleri

Tarayici tercihleri ve tarayici ile ilgili bazi bilgiler

Tarayıcı dediğimiz Browser internete bağlanmak üzere kullandığımız bir yazılım. Netscape Navigator ile başlayan Internet explorer ile uzun bir süre  devam ettikten sonra Firefox ile tanıştığımız ve derken Opera, Chrome ve Yandex’le devam eden çeşitlilik içinde bizim tercihimiz nedir?

Peki tarayıcı seçerken nelere dikkat ederiz. Kişisel kullanımda alışkanlıklar, hız ve eklentiler gibi özellikleri yanı sıra görselliğide göz önüne alırız.Tarayıcı seçiminde yaş faktörününde etkili olduğunu düşünüyorum. Yeniliğe açık ve daha kolay adapte olabilen genç nüfus yeni tarayıcıları denerken, yaşça daha büyük kullanıcılar alışkanlıkları kolay bırakamıyor. Çok sık duyduğumuz o tarayıcıyı hala kullanan var mı ? sorusuna karşılık başka tarayıcının varlığından haberdar olmayan bir kitlenin de olabileceğini düşünüyorum.

Tarayicilara olan ilgi Arama verileri

Farklı methodlarla tarayıcı tercihlerini araştırdığımda da ilginç sonuçlar karşıma çıktı. Örneğin Google Trends verileri  2013 yılının ilk 2 ayında Türkiye bölgesi için  Yandex Browser’a olan ilgi oldukça fazlayken, Choreme olan ilgi istikrarlı bir biçimde sürmekte olduğu görülmekte.
Google Trend verilerine göre aynı dönemde Dünya geneli incelendiğinde ise Chrome’nin en fazla ilgiyi alan browser olduğu gözükmekte.Daha sonra Firefox ve Explorer en son ise Yandex’in geldiğini görmekteyiz.
Bu verilerden çıkan sonuç Bölgesel olarak Yandex’e olan ilginin dönemsel ve bölgesel olarak artış yaşadığı genel olarak ise diğer tarayıcılar içinde son sırada olduğudur.
2004 den buyana verilere baktığımızda ise farklı bir tablo var.

Bu verilere göre exploere olan ilgi en yüksek ve dalgalanma olmadan devam etmekte.Burada Firefox’un ciddi bir çıkışı söz konusudur.Bunun sebebi ise explorer döneminde diğer tarayıcıları olmaması yani değerlendirme zamanında verilerin eşit olmaması olarak açıklanabilir.

Ancak tercihler kullanıldığı anı etkileyen ve ilgilendirdiğinden zaman olarak en kısa zamanı gösteren ilk grafik daha doğru sonucu verecektir. Ayrıca kişisel tercihlerin değişebileceği gözönüne alındığında bu verilerde ve bilgilerde bir kesinlik söz konusu değildir.

Farklı istatistikler

CNET download sitesindeki verilere göre 2013  yılında en çok indirilen browser listesinde de Chrome ilk sırayı almakta daha sonra ise Firefox gelmekte.

2013 ilk haftasında indirme listesi

Html-5 ve Browser’lar

HTML5 in son sürümüne ne kadar hazırlar ve nekadar destekliyorlar. Html5 ile gelen yeniliklere hazır olma açısından incelendiğinde ise yapılmış bir araştırmata göre aşağıdaki sonuçlar alınmış. Bu  sonuçlara görede ençok desteği veren tarayıcıda Chrome olmuş.

 

Hız testleri ve Browser’lar

Hız browser tercihleri için en önemli etkenlerden birisidir. Ancak webde hzı konusu farklı uygulamalarda farklı sonuçlar vermektedir.Yani metin içerikli bir site ile resim veya büyük javascipt veya css dosyaların olduğu bir sitede tarayıcılar farklı sonuçlar vermektedir.

Her işlem için faklı testler yapılmış ve yapılan tüm testlerin ortalaması alınmış.Browser hız testini buradan görebilirsiniz.Bu testin ortalamasından da çıkan sonuça göre Firefox en hızlı tarayıcı diyebiliriz.Bu testte ilgi çeken bir diğer şey ise Opera browser’ın ortalamada Chrome Browser’ın üzerinde yer alması.

Eklentiler ve browser’lar

Eklentiler browser’lar için olmazsa olmazlardır bence. Firefox’un hızlı çıkışında özelleştirilebilen yapısı ve eklentilerle farklı işlemlere izin vermesi kullanıcılara esneklik sağlaması etkili olmuştur. Değiştirilebilen temalar, zengin ve ücretsiz eklentilerin fazlalığı ve çeşidi gibi özellikler kullanıcılar tarafından sevilmiştir ve benimsenmiştir.

Hergün yeni bir teknoloji ve yeni bir hizmetle karşılaştığımız bu günlerde browser’larda kendilerini sürekli güncel tutmaya ve yeni sürümleriyle karşımıza çıkmaktadırlar.Sonucunda ise kullanıcı talep, istekleri ve tercihleri farklı olabilmektedir.

Ancak genel anlamda bilgi ve diğer kullanıcı tercihlerini bilmeniz bakımından faydalı olabileceğini düşündüğüm bazı bilgileri paylaştım. Kendi bloğuma giren ziyaretçilerinde kullandıkları browserları incelediğimde de aşağıdaki sonuç çıkmıştır.

turkeyhostonline.com ziyaretçi browser yüzdeleri

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>